Sbormistr

MgA. Jakub Pikla (*1995) je sbormistrem Pěveckého sboru Doubravanu od září 2016. Pochází z Chotěboře a do Doubravanu se de facto narodil, neboť se jeho rodiče seznámili právě díky sboru. Jeho maminka Renáta Piklová sbor korepetovala a později také 18 let vedla.

Absolvoval chotěbořskou ZUŠ v oborech viola, klavír a elektronické zpracování zvuku a zvuková tvorba. Poté mezi lety 2012-2017 vystudoval Konzervatoř v Pardubicích v oboru dirigování (u Jaroslava Brycha, Tomáše Židka a Jana Svejkovského). Následovalo studium na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze, kde vystudoval dirigování (u Tomáše Koutníka, Hynka Farkače, Leoše Svárovského, Ivana Paříka, Františka Babického, Jaroslava Brycha a Jiřího Chvály) a hudební režii (u Sylvy Stejskalové a Jiřího Gemrota). Během studií na HAMU absolvoval stáž v programu Erasmus, kdy byl v roce 2018 studentem dirigování na Kungliga Musikhögskolan ve Švédském Stockholmu (u Glenna Mossopa, Matse Nilsona a Fredrika Malmberga).

Jakub ve své kariéře spolupracoval s řadou českých a zahraničních profesionálních a amatérských sborů a orchestrů – např. s Komorní Filharmonií Pardubice, Orchestrem Národního Divadla v Praze, Východočeským akademickým orchestrem, Pardubickým dětským sborem Iuventus Cantans, Vysokoškolským uměleckým souborem Pardubice a Ženským pěveckým sborem Donatio Artis v Golčově Jeníkově.

Mezi lety 2019-2021 byl korepetitorem Baletu Národního Divadla v Praze. V současné době se věnuje pedagogické činnosti na Základní umělecké škole Pardubice-Polabiny, kde také působí jako zástupce ředitele.

Více informací včetně ukázek práce naleznete na www.jakubpikla.cz